Projects
Everness
Kutatócsoportunkkal 2016 óta reprezentatív, kvanititatív- (kérdőívek), kvalitatív (interjúk) vizsgálatot és résztvevői megfigyelést végzünk az Everness fesztiválon. A kérdések a megkérdezett résztvevők vallási hátterét, vallási elképzeléseit, asszociációit térképezi fel, ezáltal a magyarországi patchwork/bricolage vallásosságról nyerünk szélesebb körű információkat, a kapott adatok alapján pedig olyan teoretikus kontextusokat modellezünk, amelyek a nemzetközi szakirodalomban is megjelennek az újfajta spiritualitáshoz kötődően.
Kutatásvezető: Dr. Szilárdi Réka
Résztvevő kutatók: Barcsa Krisztina, Paizs Melina Adrienn, Fülöp Tiffany, Márki Krisztina, Heidl Sára, Mészáros Mihály, Csanády László, Kalmár Ákos, Wolfgang A. Grabow, Jakócs Gergely
Jehova tanúi Magyarországon
A magyarországi Jehova Tanúi Egyház körében végzett átfogó kutatás: kérdőíves lekérdezés a tagok körében, életút interjú elkötelezett tagokkal, sajtónyilvánosság vizsgálata, az egyház projektjei.
Kutatásvezető: Máté-Tóth András
Résztvevő kutatók: Nemes Márk, Paizs Melinda Adrienn
Vallási dalok spiritualitása
Keresztény könnyűzenei szövegek kvalitatív vizsgálata során arra a kérdésre keressük a választ, hogy a spiritualitás ezen szövegei mennyiben tárnak fel változást a spiritualitás mikéntjében.
Kutatásvezető: Povedák Kinga
Reziliencia és vallás
Pszichológiai reziliencia elméletek értelmezése, a közösség, szociális identitás, empowerment és megélt vallásosság keresztmetszetében. A vallási hagyományok, rituálék, hitbéli meggyőződések rezilienciára gyakorolt hatásainak tetten érhetőségének vizsgálata.
Kutatásvezető: Figus-Illinyi Rita
Résztvevő kutatók: Máté-Tóth András
Történelmi emlékezet pravoszláv szövegekben
A KKE térség pravoszláv egyházainak történelmi emlékezete interdiszciplináris megközelítéssel, kvalitatív módszerrel, ATLAS.ti kvalitatív szövegelemző szoftver használatával valósul meg. A kutatás arra a kérdésre keresi a választ, hogy a magas rangú egyházi vezetők orosz nyelven elhangzott beszédeinek a hivatalos egyházi oldalon fellelhető szöveges átiratai milyen történelmi emlékezetet tartalmaznak.
Vizsgáltra kijelölt országok: Észtország, Lettország, Litvánia, Fehéroroszország, Ukrajna, Moldova
Kutatásvezető: Wimmer Krisztina
Emlékezet az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlés beszédeiben
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlés előtt elhangzott kelet-közép-európai állam- és kormányfői beszédek kvalitatív szövegelemző szoftveres vizsgálata arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen emlékezetet tartalmaznak ezek a beszédek 1991 és napjaink között? Változik-e az emlékezet az évek során, s ha igen, hogyan? Mit jelent a szövegekben a vallás, múlt, nemzet és trauma? Hogyan beszélnek a térség politikai vezetői 1991-ben és napjainkban? Milyen hasonlóságok és különbségek mutathatók ki?
Vizsgáltra kijelölt országok: kelet-közép-európai országok
Vizsgálat intervalluma: 1991 - napjainkig
Kutatásvezető: Wimmer Krisztina
Sebzett kollektív identitás vizsgálata
A Századvég Alapítvánnyal és a TÁRKI Társadalomkutási Intézettel együttműködésben vizsgáljuk a társadalmi traumatizáltság mértékét és az arra ható tényezőket Magyarországon és Európa-szerte.
Kutatásvezető: Máté-Tóth András
Résztvevő kutatók: Balassa Bernadett, Gyorgyovich Miklós, Kollár Dávid, László Tamás
Vallás - Régió - GIS
Adatbázisokat, adatvizualizációkat és megjelent publikációkat tartalmaz ez az oldal Magyarország és Európa vallási felekezeteivel és témaköreivel kapcsoaltban.
Kutatásvezető: Csikós Nándor
Résztvevő kutató: Máté-Tóth András